Jeśli w akcji zależy nam na czasie, to najszybszym rozwiązaniem jest użycie zestawu stabilizacyjnego gotowego już do użycia.

Zestaw składa się z jednej podpory stabilizacyjnej ProFix Max z przedłużką, dwóch unikatowych na rynku pasów szybkiego ratowania oraz akcesoriów dodatkowych. Wszystko zapakowane jest w odpowiedni sposób do torby transportowej. Odblaski na torbie wskazują prawidłową pozycję jej umieszczenia wobec pojazdu, zaś 2 różne rozmiary haków są wstępnie zamontowane do systemu, co daje szybką możliwość wyboru rozwiązania.

Zestaw szybkiej stabilizacji RESQTEC to wykorzystanie najbardziej stabilnego rozwiązania jakim jest stabilny trójkąt. Dzięki zaledwie kilku ruchom jesteśmy w stanie utworzyć szybką i stabilną konstrukcję.

Mimo, że zestaw jest wstępnie zmontowany w torbie, wszystkie produkty mogą być używane oddzielnie lub w połączeniu z innymi produktami RESQTEC np. z poduszkami pneumatycznymi NT Hybrid Bags, klockami i klinami stabilizującymi oraz rozpieraczami akumulatorowymi. To czyni zestaw szybkiej stabilizacji najbardziej modułowym systemem.

Mały zestaw jest częścią dużego systemu Ośmiornica. Jak mówi kpt Karol Ciepiela z JRG3 Gdańsk Orunia, to przemyślany kompatybilny system – nowoczesna koncepcja pracy. Tutaj wszystkie narzędzia współpracują ze sobą, dzięki czemu ratownik może łatwo je połączyć. Stąd nazwa – Octopus. Dzięki tej kompatybilności cały zespół ratowników uzyskuje pewną wartość dodaną, jaką jest między innymi wielofunkcyjność narzędzi, odzyskanie wolnych rąk do pracy przy innych zadaniach i większe bezpieczeństwo zespołu.

Sam zapadkowy pas szybkiego ratowania został skonstruowany specjalnie dla szybkiego ratownictwa technicznego. To unikatowy projekt, który jest w stanie utrzymać ciężkie ładunki w każdej sytuacji, nawet nieoczekiwanej. Jego idea to przede wszystkim unikatowa na rynku możliwość kontrolowanego uwalniania napięcia pasa centymetr po centymetrze. Jego zaletą jest również system szybkiego startu, dzięki któremu pasek działa błyskawicznie. Mniej ruchów manipulacyjnych niezbędnych jest do stworzenia bezpiecznego spięcia. Wystarczy pociągnąć za pasek, który zablokuje się automatycznie do 1000 kg, przy współczynniku bezpieczeństwa 2:1. Nie tylko szybki, ale również łatwy w użyciu.

W przypadku małego zestawu szybkiej stabilizacji, mamy do czynienia z wszechstronnym system, który może być używany nie tylko do stabilizacji małego pojazdu, ale również przy pojazdach większych i czołgach. Z ogromną wytrzymałością narzędzi (15 ton dla podpór stabilizacyjnych oraz 2,5 tony dla paska szybkiego ratowania – współczynnik bezpieczeństwa 4:1 dla podpory i 2:1 dla pasa) pozwala na wykorzystanie jednego systemu do różnych scenariuszy, w tym ciężkich sytuacji ratowniczych.

W inżynierii kształt trójkąta jest uważany za jeden z najsilniejszych matematycznych kształtów. Nic więc dziwnego, że jest on bardzo często używaną metodą stabilizacji w akcjach ratowniczych. Korzystanie z trójkąta stabilności eliminuje potrzebę korzystania z wtórnej podpory stabilizacyjnej i więcej niż dwóch pasów do zabezpieczenia, co oszczędza pieniądze i cenne miejsce w samochodzie ekipy ratunkowej.

Jednak zakup drugiej dodatkowej podpory daje nam już szerokie możliwości stabilizacji również w innych scenariuszach akcji.

Skład zestawu szybkiej stabilizacji:
1.
1 x głowica Rhino / nosorożec
2. 1 x stopka obrotowa
3. 2 x pas szybkiego ratowania
4. 2 x zapinka do haków
5. 1 x torba transportowa
6. 1 x podpora stabilizacyjna PXM 880
7. 1 x przedłużka EX-300

 Zobacz jak zestaw działa w praktyceikona film1

Więcej informacji znajdziesz tutaj