Detektor gazów ma przede wszystkim chronić pracowników w miejscu wykonywania codziennych obowiązków. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od branży oraz profilu działalności firmy zagrożenia gazami palnymi mogą mieć zróżnicowaną charakterystykę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich branżach stosowane są systemy detekcji gazów?
  • Jakie zagrożenia występują w różnych miejscach pracy?

W jakich branżach stosowane są systemy detekcji gazów?

Detektory gazów znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stanowią ważny element ochrony w zakładach pracy, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i zapewnienie optymalnych warunków realizacji codziennych zadań.

Detektory gazów wykorzystują najczęściej:

  • Zakłady przemysłu spożywczego, do których zaliczamy m.in. mleczarnie, chłodnie oraz producentów żywności. W tych miejscach konieczna jest stała kontrola dwutlenku węgla, tlenu resztkowego, freonów oraz amoniaku.
  • Kotłownie, które wymagają kontroli gazów ciepłowniczych.
  • Laboratoria, szpitale i dezynfektornie, które mogą różnić się specyfiką działania. W efekcie konieczne jest stworzenie w ich obrębie systemów detekcji różnych gazów jak np.tlenek etylenu, tlen medyczny, gazy anestezyjne.
  • Zakłady produkcyjne, które różnią się specyfiką pracy oraz rodzajami wykorzystywanych materiałów. Konsekwencją tego jest konieczność indywidualnego doboru detektorów gazów.

Jakie zagrożenia występują w różnych miejscach pracy?

Zakłady produkujące żywność, zakłady mięsne czy przechowalnie owoców i warzyw posiadają chłodnie z zaawansowanymi systemami chłodzenia. Układy te wykorzystują do pracy czynniki chłodnicze jak NH3 oraz freon. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrywanie wszelkich nieszczelności w obrębie systemu. Dodatkowo w procesie produkcji warzyw i owoców niezbędna jest sprawna detekcja CO2. W tego typu obiektach konieczny jest również pomiar innych czynników jak temperatura czy wilgotność.

Detekcja gazów w kotłowniach to przede wszystkim stały monitoring gazu wybuchowego, który napędza kotły. Paliwem napędowym jest tu głównie metan lub propan butan. Detektory gazów w kotłowniach muszą zapewniać ochronę przed wybuchami gazów palnych oraz zatruciem spowodowanym ulatnianiem się gazów trujących. Przyczyną ulatniania się gazów może być niewłaściwa eksploatacja, wadliwość lub błędy w montażu urządzeń W efekcie pojawia się ryzyko zatrucia bezwonnym tlenkiem węgla. Prawidłowo dobrane detektory pozwalają w porę wykryć zagrożenie i ostrzec pracowników.

Laboratoria, szpitale oraz sterylizatornie to miejsca zagrożone występowaniem tlenku etylenu. Związek ten jest używany do sterylizacji sprzętu medycznego i środków farmaceutycznych. Nieszczelność urządzeń wykorzystywanych w tych placówkach może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla personelu, jak i pacjentów. Dlatego laboratoria, szpitale i dezynfektornie powinny być wyposażone w specjalistyczne detektory gazów.

Zakłady produkcyjne wymagają stałego monitoringu magazynów oraz pomieszczeń biurowych. Najczęściej dotyczy to kontroli CO2 i O2, które występują w przebiegu procesów produkcyjnych oraz fermentacyjnych. Systematyczny pomiar powietrza atmosferycznego ma na celu szybkie wykrywanie szkodliwych gazów i oparów cieczy palnych. Zadaniem detektorów jest również ocena zagrożenia wybuchem w miejscach przechowywania i rozlewania alkoholi.

Detektory gazów powinny być podstawowym elementem wyposażenia wielu zakładów o zróżnicowanym profilu działalności. Czy w Twojej firmie również występują takie zagrożenia? Skontaktuj się z nami, aby poznać indywidualne rozwiązania dopasowane do Twojej branży. Specjaliści SafeTech pomogą Ci zapewnić maksymalną ochronę pracowników.