Podczas powiatowo-gminnych dożynek SafeTech oficjalnie przekazał i zaprezentował działanie turbowentylatora wraz z generatorem piany lekkiej jednostce OSP w Karsinie. Jest to wynik wygranej w konkursie dla organizacji pozarządowych.


Turbowentylator ten uważany jest za najnowocześniejszy sprzęt w województwie powiatu kościerskiego. Potrafi on usunąć 43 tys m3 dymu na godzinę z prędkością strumienia ok 200 km/h. Idealnie nadaje się do usuwania groźnych dymów i gazów z mieszkań i budynków objętych pożarem. Gorące masy powietrza szybko zostają ochłodzone. Z pewnością udział turbowentylatora ma duży wpływ na zwiększenie efektywności procesu gaszenia i ewakuacji poszkodowanych.
Jak podaje informacja na stronie Powiatu Kościerskiego:
„Turbowentylator spowodował wzrost bezpieczeństwa ratowników i osób ratowanych podczas pożarów ze względu na szybką i skuteczną likwidację źródła ognia. Szczególnie jest ważny podczas pożarów w budynkach mieszkalnych, gdzie skuteczna akcja może decydować o życiu i zdrowiu poszkodowanych. Strażacy OSP Karsin dysponowani są do pomocy przy ważniejszych akcjach na terenie całego naszego powiatu. Należy dodać, że jednostka OSP Karsin wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a od kilku lat bierze udział w największej ilości akcji ze wszystkich OSP działających na terenie powiatu kościerskiego. Z uwagi na swoją dużą mobilność jest ważnym partnerem dla Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie oraz odgrywa dużą rolę w powiatowym planie ratowniczym.”