Praca w strefach zagrożenia wybuchem wymaga zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Oprócz zestawu procedur kluczową formę ochrony stanowią urządzenia analizujące skład powietrza i alarmujące o zagrożeniu wybuchem.
W tym artykule przeczytasz:
- Czym jest eksplozymetr?
- Jakie wyróżniamy rodzaje eksplozymetrów?
- Jak działają eksplozymetry?
- Jak prawidłowo używać eksplozymetru?
Czym jest eksplozymetr?
Eksplozymetr jest urządzeniem, które wykorzystuje się do pomiaru stopnia ryzyka wybuchu gazów oraz par cieczy palnych. Jego podstawowym zadaniem jest pomiar czynnika palnego, który występuje w powietrzu. Odczyt jest następnie porównywany z granicami wybuchowości. Zazwyczaj przy analizie uwzględniana jest dolna granica. W momencie przekroczenia założonego limitu eksplozymetr alarmuje użytkownika o zagrożeniu.
Jakie wyróżniamy rodzaje eksplozymetrów?
W ramach podstawowego podziału wyróżniamy:
- eksplozymetry ręczne (przenośne, mobilne),
- eksplozymetry stacjonarne.
Eksplozymetry ręczne są wykorzystywane przez osoby wykonujące określone zadania w pobliżu miejsc zagrażających wybuchem. Przykładem mogą być wejścia do zbiorników czy obszarów, gdzie istnieje ryzyko rozszczelnienia rurociągów.
Eksplozymetry stacjonarne mają charakter instalacji stałych. Ich zadaniem jest monitoring w trybie ciągłym miejsca, gdzie może zaistnieć wysokie stężenie gazów lub par wybuchowych.
Jak działają eksplozymetry?
Ze względu na zasadę działania możemy wyróżnić eksplozymetry:
- Katalityczne
Badane powietrze opływa spiralę wykonaną z drutu platynowego pokrytego odpowiednim katalizatorem. W wyniku spalania cząsteczek paliwa spirala zmienia temperaturę. W efekcie zmianie ulega także opór elektryczny. Pomiar oporu pozwala określić ilość spalanego paliwa, a więc także jego stężenie.
- Półprzewodnikowe
Sensor półprzewodnikowy dokonuje konwersji wartości stężenia gazu na sygnał elektryczny. W czasie pracy element półprzewodnikowy jest podgrzewany, co powoduje adsorpcję jonów tlenu i blokuje przepływ elektronów. Jeśli w pomieszczeniu pojawi się gaz, odbiera on tlen z powierzchni półprzewodnika. To powoduje zwiększenie przepływu elektronów i umożliwia pomiar.
- Podczerwieni
Wykorzystują zjawisko pochłaniania elektromagnetycznej fali promieniowania podczerwonego. Gaz trafiający do sensora pochłania część fali. Dzięki temu urządzenie może dokonać pomiaru. Doskonale sprawdzają się podczas pomiaru w studzienkach i zbiornikach.
- Jonizacyjne
Wykorzystują jonizację, czyli zjawisko powstawania jonu (kationu lub anionu) z obojętnego atomu lub cząsteczki. Działanie urządzenia polega na pomiarze natężenia prądu płynącego przez gaz w komorze jonizacyjnej. Wartość natężenia jest skorelowana ze stężeniem składników gazu, które ulegają jonizacji.
Jak prawidłowo używać eksplozymetru?
Podstawą właściwego funkcjonowania eksplozymetru jest jego regularny serwis i kalibracja. To daje pewność prawidłowego odczytu gazów wybuchowych. Czułość urządzeń może się zmieniać w czasie. Jest to wynikiem zanieczyszczeń mechanicznych czy zachodzących reakcji chemicznych. Dlatego stan urządzeń pomiarowych powinien być regularnie kontrolowany. Wszystkie eksplozymetry dostępne w ofercie SafeTech przechodzą kompleksowy serwis. To daje gwarancję rzetelnie wykonanego przeglądu oraz zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników.
Wysokiej klasy eksplozymetry, które są poddawane regularnemu serwisowi i kalibracji, stanowią bardzo ważny element ochrony dla osób pracujących w strefach zagrożenia gazami wybuchowymi. Od prawidłowego działania urządzenia zależy często zdrowie i życie człowieka.